Касови апарати, фискални устройства, консумативи и поддръжка с отлично качество на топ цени

Последните промени в Наредба №Н-18обнародвани от 24.09.2019г

Последните промени в Наредба № Н-18/2006 г. обнародвани в Държавен вестник, брой 75 от 24.09.2019 г. предвиждат  за тези, които са избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби – СУПТО със стандартизиран одиторски файл, които са:

  • с приходи от продажби над 16 млн. лв.,
  • стойност на активите по баланс над 8 млн. лв.
  • персонал от над 50 души (да са налице поне 2 от трите критерия),
  • чиито продажби в брой са под 5% от приходите,

могат да изберат да ползват и софтуер за управление на продажбите (СУПТО), който създава стандартизиран одиторски файл.

Всички, избрали алтернативния режим трябва да изпращат в НАП стандартизирания си одиторски файл веднъж годишно, за всяка календарна година, в срок до 31.01.2020 г.

Изискванията на Наредбата е до 31 март 2020 г., а срокът за подаването на информацията от тях, относно използвания софтуер в търговските обекти, се удължава до 31 май 2020 г.

Тези които са избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби – СУПТО със стандартизиран одиторски файл, трябва да уведомят НАП по електронен път до 31.01.2020 г.

 

Всички търговци, използващи софтуер за управление на продажбите - независимо дали са или не са регистрирани по ЗДДС, трябва да сменят или модифицират фискалните си устройства и да приведат използвания от тях софтуер в съответствие с нормативните изисквания до 31 януари 2020 г.

Дотогава всички, използващи СУПТО, ще могат да продължат да ползват старите си софтуери и старите си касови апарати. В тази връзка срокът за подаване на информацията, относно използвания от тях софтуер в търговските обекти е до 31 март 2020 г.  СУПТО със стандартизиран одиторски файл, трябва да уведомят компетентната ТД на НАП за направения избор по електронен път до 31.01.2020 г.

 

А тези, които извършват продажби на стоки или услуги чрез електронен магазин и неизползващи друг софтуер за управление на продажбите, срокът е до 31.03.2020 г., който също е удължен. Продажбите извършвани чрез електронния магазин, освен софтуера на електронния магазин, трябва да приведат тази си дейност в съответствие с всички изисквания на Наредбата.

Те трябва също така да подадат информация за използвания от тях софтуер в срок до 31 май 2020 г.


До 30.10.2019 г. е срокът за Производителите/вносителите на фискални устройства да представят за функционално изпитване устройства с коригирана версия на фърмуера, осигуряваща изпълнение на изискването за автоматично генериране на дневен финансов отчет.

Тези, които ще ползват ИАСТУД, трябва да приведат дейността си в съответствие с изискванията на Наредба № Н-18 от 2006 г. до 31 януари 2020 г.

Производител/разпространител може да разпространява софтуер, който не отговаря на изискванията, определени в наредбата, до 31 януари 2020 г.

От 1 февруари 2020 г. фискалните бонове издавани от ЕСФП (Електронна система с фискална памет), следва да съдържат и данни за размера на ДДС, акциз, покупна и продажна цена на горивата във всяка касова бележка.

Всички останали, избрали алтернативната възможност за отчитане на извършваните продажби – СУПТО със стандартизиран одиторски файл, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на наредбата до 31 март 2020 г.

Отпечатване на Дневен финансов отчет - промени

До привеждане на въведените в експлоатация фискални устройства в съответствие с новите изисквания, но не по-късно от 31 март 2020 г., всички  са длъжни да отпечатват дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет и в КЛЕН за всеки ден (за всеки 24 часа), през които в устройството са регистрирани продажби/сторно или служебно въведени операции.

За всички, използващи фискални устройства за отчитане на продажби на стоки/услуги в търговски обекти, вече отпада задължението за водене на книги за дневните финансови отчети (Касова книга).

Задължението обаче остава за бензиностанциите, използващи електронни системи с фискална памет.

За всички, за които отпада това задължение, е предвидено при работа с касови бележки от кочан да водят специален регистър за ползваните касови бележки от кочан, в който да вписват началния и крайния номер на издадените касови бележки за деня и общия оборот, изчислен въз основа на всички тях, както и текст, указващ причината за работа с бележките от кочан. Регистърът трябва се съхранява в търговския обект.

Имате нужда от одобрени касови апарати или други фискални устройства с отлично качество?

Нашите консултанти ще Ви помогнат да направите най-добрия избор.

Обадете ни се